Folklor beskidzki w Filharmonii Dolnośląskiej

W minionym tygodniu w jeleniogórskiej filharmonii gościła kapela ludowa Jetelinka z malowniczej wioski Jaworzynka, położonej w Beskidzie Śląskim. Jetelinka to kapela rodzinna promująca kulturę muzyczną regionu Trójwsi Beskidzkiej już od ponad 30 lat. Zespół daje koncerty plenerowe oraz kameralne jeżdżąc po całej Polsce. Zapraszają go też i na występy za granicę. Do zaprzyjaźnionej Jeleniej Góry, gdzie są bardzo entuzjastycznie przyjmowani, artyści dosyć często wracają, żeby promować swoje ukochane góralskie klimaty.

Dzięki czwórce przedstawicieli góralskiej kapeli ludowej jeleniogórzanie mieli okazję usłyszeć wyjątkowe dźwięki tworzone przez trombity, rogi i dudy. Chętnie grupowe wyjścia organizowały placówki oświatowe. Młodzież gorąco oklaskiwała sympatycznych muzyków.

DSC 1872

– Umuzykalnianie dzieci i młodzieży to wspaniała sprawa. Młodzi ludzie to wyjątkowi odbiorcy naszych występów. Bardzo spontanicznie i żywiołowo reagują na naszą muzykę – oświadczył Janusz Macoszek w Filharmonii Dolnośląskiej, gdy w piątek 4.11.2016 prowadził jedno ze spotkań z nastoletnią młodzieżą.

30-letni muzyk gra praktycznie na wszystkich instrumentach ludowych. Równie barwnie potrafi opowiadać o swoich latach szkolnych, gdy, jak twierdzi, zabierał ze sobą gliniany laptop, a w domu przenosił tę wiedzę na twardy dysk, czyli wkładał ją sobie do głowy.

W miniony piątek uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat swojego spotkania z muzyką ludową w jeleniogórskiej filharmonii.

– Górale w lekki i przyjemny sposób opowiadali o swoich instrumentach, ubiorach, no i zaprezentowali naprawdę mało nam znaną muzykę. Wciągnęli nas także do wspólnej zabawy i to najbardziej nam się podobało – oświadczyły uczennice Ekonoma.


{gallery}szkola/2016/filharmonia/1{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *