„70 lat PTT–PTTK w fotografii”

Wernisażem „70 lat PTT–PTTK w fotografii” obchody swojego jubileuszu rozpoczęło w piątek 4.11.2016 w Muzeum Karkonoskim Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze.

Podczas tego niecodziennego wydarzenia wspominano początki istnienia towarzystwa oraz jego współpracę z różnego rodzaju organizacjami, które wpłynęły na jego rozwój i ukształtowały formę działalności, nie tylko w lokalnym środowisku.

DSC 7442

– Nie każdy wie, że w 1952 roku Sudecka Grupa GOPR wyłoniła się właśnie spośród działaczy PTTK i w naszych strukturach była do 1978 roku – oświadczył Andrzej Mateusiak, wiceprezes oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”.

Tak naprawdę ludzie tworzący towarzystwo już w 1945 przybyli na Ziemie Odzyskane z Małopolski. Do nich dołączyło mocne środowisko osób związanych z turystyką ze Lwowa. To właśnie oni, zagospodarowując Sudety, utworzyli pierwszą organizację, tzw. Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze.

Na wystawie można podziwiać ponad 200 fotografii. Nie brak wśród nich ciekawych prac Mieczysława Orłowicza oraz jednego z najlepszych fotografów naszego regionu Jana Korpala. Wzrok przyciągają również zdjęcia z lat 50-tych i 60-tych, które odbiegają swym kolorytem od lat późniejszych.

Wystawę można odwiedzać aż do 10.01.2017, a więc czasu jest sporo, żeby go sobie wygospodarować właśnie na spokojne zwiedzenie galerii.

W spotkaniu wzięli udział przewodnicy, zasłużeni członkowie PTTK, przedstawiciele Urzędu Miasta Jeleniej Góry oraz starostwa. Nie zabrakło także pasjonatów fotografii, którzy z dużym zainteresowaniem oglądali wystawione prace.

Więcej informacji w krótkiej wypowiedzi Andrzeja Mateusiaka, wiceprezesa oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”.

 

{gallery}muzeum_karkonoskie/2016/pttk{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *