Za energię zapłacimy tylko ok. 6 mln

Miasto Jelenia Góra i spółka ENERGA Obrót S.A. podpisały umowę o dostawie energii elektrycznej na dwa kolejne lata. Dzięki temu, że ze strony Jeleniej Góry partnerem zbiorowym jest nie tylko sam Urząd, ale wiele tzw. jednostek podporządkowanych i umowa obejmuje wszystkich tych odbiorców udało się w przetargu wynegocjować cenę dostawy niższą o kilkanaście procent.

– Szacujemy – powiedział Jerzy Łużniak, podpisujący umowę, że ogólna kwota oszczędności w okresie tych dwóch lat sięgnie 1.100.000 – 1.200.000 zł. Zapłacimy za dostawę energii tylko ok. 6 mln zł.

DSC 7962 1Foto: Cezary Wiklik

– Dla nas z kolei – powiedzieli Piotr Pawliczek, prezes Zarządu i Artur Dembny, dyrektor departamentu Rynku Instytucji Publicznych tej Spółki – korzyść polega na tym, że samorząd jest rzetelnym i pewnym płatnikiem. Zresztą podpisujemy taką umowę już po raz drugi, bowiem w mijającym okresie także byliśmy partnerem Jeleniej Góry. A inna sprawa, że zamierzamy w naszych najbliższych planach zaproponować także sprzedaż innych mediów, w tym gazu, czy energii ze źródeł odnawialnych, m.in. popularyzując fotovoltaikę. Przewidujemy jej dynamiczny rozwój i chcemy być równie dobrym partnerem w rozwoju tych źródeł.

Rozmowa dotyczyła nie tylko spraw samego kontraktu, prezes Hawliczek zaznaczył, że po okresie rozstrzygania przetargów ENERGA wróci do rozmowy n.t. mecenatu wybranych przedsięwzięć ze sfery kultury czy sportu w mieście. – Będąc partnerem w dostawie energii elektrycznej – powiedział – nie uchylamy się od komplementarnych działań, ale to nieco późniejsza sprawa. W okresie jesieni jesteśmy w zasadzie niepodzielnie zaangażowani w sprawy przetargów. W Polsce bowiem jesteśmy udziałowcem w ok. 20% rynku sprzedaży energii, a corocznie rozstrzyga się ok. 2.500 przetargów, z czego ponad 80 % – właśnie jesienią.

W przetargu wystartowało trzech dostawców – ENEA, TAURON i ENERGA, najkorzystniejszą ofertę zgłosiła ta ostatnia Spółka. Przewiduje się, że w okresie umowy (2017 – 2018) Miasto Jelenia Góra zakupi ogółem 27.718.815 kWh, w rozmaitych grupach taryfowych, w cenie o ok. 15% niższej, niż w okresie obowiązywania poprzedniej umowy. – Jelenia Góra – powiedział prezes P. Hawliczek – „wstrzeliła się” w dobry moment z przetargiem, kiedy mogliśmy zaproponować wyjątkowo atrakcyjne ceny dostawy. Myślę też, że jest optymalnym odbiorców, bo wielkość ok. 30 „giga” jest taką, którą można opanować logistycznie i dobrze zorganizować wszelkie sprawy odbioru i dokumentacji przy relatywnie atrakcyjnej marży.

 

{gallery}artykuly/2016/energa{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *