Związkowcy walczą o zachowanie miejsc pracy w Oświacie

Miasto planuje utworzyć Centrum Usług Wspólnych, co nie podoba się jeleniogórskim związkowcom, gdyż będzie to przyczyną dodatkowych zwolnień wielu osób zajmujących się finansami szkół, a zdaniem pracowników Oświaty bardzo negatywnie odbije się także na pracy administracyjnej pozbawionych księgowości placówek. Jeżeli władze nie ustąpią od wprowadzenia tych zmian, związkowcy nie wykluczają sporu zbiorowego. Te założenia były głównym tematem środowej konferencji prasowej, która odbyła się 2.11.2016 w Szkole Podstawowej nr 11w Jeleniej Górze.

DSC 7218

Planowane w ramach oszczędności rozwiązanie, polegające na zastąpieniu szkolnych księgowych i pracowników administracji przez jedną instytucję prowadzącą wspólną obsługę wszystkich placówek oświatowych, co według szacunków ma rzekomo pomóc zachować w budżecie Jeleniej Góry około 2 mln zł rocznie, może ponadto doprowadzić do wielu błędów i chaosu, nie tylko w finansach miasta.

– Nie podoba nam się, że samorząd szukając oszczędności przeważnie sięga do Oświaty, gdyż tak jest najprościej – twierdzą związkowcy.

Audyt przeprowadzony przez firmę Vulcan, którego to wyniki stały się podstawą do planowanych przez miasto zmian, zdaniem związkowców nie jest adekwatny i w pełni rzetelny. Ta firma bowiem nie jest wyspecjalizowana w analizach jednostek oświatowych. Pod protestem przeciwko utworzeniu CUW – u, skierowanym do prezydenta miasta, podpisało się około 950 nauczycieli, dyrektorów oraz pracowników administracji i obsługi.

– 7 listopada spotykamy się w sprawie CUW – u z panem prezydentem. Ten temat będzie też poruszany podczas najbliższego posiedzenia komisji oświaty i wychowania rady miasta – informują związkowcy.

Jeleniogórscy związkowcy zgodnie jednym głosem wypowiadają swoje zdanie występując w obronie przewidzianych do zwolnienia ludzi, jak i w trosce o sprawne funkcjonowanie placówek oświatowych. Czy to wystarczy i miasto przychyli się do argumentów pracowników Oświaty i wycofa się ze swoich planów? Czas pokaże.

Więcej informacji w krótkim materiale filmowym.


{youtube}Zl7g5QFm6X8{/youtube}

 

{gallery}szkola/2016/vulcan{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *