Przed premierą teatralną „Kubusia i jego pana”

31305f34Już w sobotę (29.10) o godz. 19.00 na widzów w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida czeka pierwsza premiera bieżącego sezonu – „Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota” autorstwa Milana Kundery w reżyserii nowego kierownika artystycznego jeleniogórskiej placówki – Piotra Bogusława Jędrzejczaka.

Milan Kundera wybrał do swej sztuki tylko niektóre wątki dzieła Denisa Diderota, głównie te dotyczące erotycznych gier między mężczyzną i kobietą.

To rzecz dla dorosłych. Jak bardzo dorosłych, niech świadczy cytat z „Kubusia…”: – (…) na tym świecie nie ma nic pewnego i rzeczy się zmieniają, tak jak wieje wiatr. A wiatr wieje bez ustanku i pani nawet tego nie wie. I wiatr wieje, i szczęście zmienia się w nieszczęście, a zemsta w nagrodę, i dziewczyna lekkich obyczajów staje się kobietą wierną, z którą żadna nie może się równać (…)

Piotr Bogusław Jędrzejczak, od września br. kierownik artystyczny Teatru im. Norwida, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na wydziale psychologii i teatrologii oraz krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego na wydziale reżyserii dramatu, autor wielu spektakli prezentowanych na scenach teatrów: Studyjnym 83 im. Juliana Tuwima w Łodzi, im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Powszechnym w Łodzi, Współczesnym w Szczecinie, im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Animacji w Poznaniu, Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz Lalki i Aktora “Kubuś” w Kielcach. I co ciekawe, w roku 1993 już raz reżyserował widowisko „Kubuś i jego pan” Milana Kundery – w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Muzykę do spektaklu skomponował Zbigniew Paweł Niko Nikodemski, który niegdyś grał na instrumentach klawiszowych w legendarnej grupie Rezerwat a dziś w zespole KG Band. Z kolei scenografię przygotowała Małgorzata Gałaś-Prokopf. W przedstawieniu grają: Katarzyna Anzorge (gościnnie), Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Elżbieta Kosecka, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Elwira Hamerska-Kijańska, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Kazimierz Krzaczkowski, Bogusław Kudłek, Robert Mania, Jacek Paruszyński i Bogusław Siwko.

Premiera spektaklu jest zaplanowana 29 października o godz. 19.00. Kolejny spektakl – 30 października o godz. 18.00.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *