Bądź widoczny na drodze!

DSC 2502Straż Miejska przygotowuje się do organizacji swoich działań w okresie zbliżającego się Dnia Zmarłych. W przypadku Straży Miejskiej najbliższe już dni są okresem szczególnej pracy prewencyjnej, bowiem zapadający coraz szybciej zmrok sprawia, że przechodnie, nierzadko ubrani w ciemne okrycia są coraz mniej widoczni dla kierujących pojazdami, a nie zawsze przechodzą jezdnię w miejscach oświetlonych, lub po pasach przejść dla pieszych.

– Wprawdzie przepisy zobowiązują pieszych do posiadania opasek i naklejek odblaskowych tylko poza terenem zabudowanym – powiedział Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry – ale nawet w obszarze miasta warto mieć przy sobie rozmaitego rodzaju „odblaski”, żeby dać szansę kierowcom wcześniejszej reakcji, nawet w kontrowersyjnej i zawinionej przez pieszego sytuacji. – Pieszy obecnie jest widoczny dla kierowcy z odległości 25 – 30 m – dodał Jacek Winiarski, zastępca komendanta SM w Jeleniej Górze. To oznacza niewiele ponad sekundę czasu na reakcję kierowcy. Posiadanie jakiegokolwiek odblasku sprawia, że pieszy będzie widoczny z odległości ok. 150 m, więc komfort bezpiecznej jazdy jest nieporównanie większy.

– Zależy nam szczególnie na bezpieczeństwie dzieci – dodał J. Łużniak – więc właśnie na nie strażnicy będą uważać najbardziej i przede wszystkim dzieciom będą rozdawać opaski i znaczki odblaskowe. Ale w miejscach niedoświetlonych patrole SM będą rozdawać opaski odblaskowe także przechodniom dorosłym, chcielibyśmy bowiem, żeby Jeleniogórzanie czuli się po zmroku pewniej, i ci kierujący pojazdami, i ci piesi.

W okresie Dnia Zmarłych i także po nim, Straż Miejska będzie ze szczególną intensywnością patrolowała cmentarze i okolice cmentarzy. Niestety w tym czasie aktywność złodziei jest niepokojąco duża, a uwaga ludzi odwiedzających groby swoich bliskich bywa rozproszona, więc przypadki kradzieży, nie tylko lampionów i kwiatów zdarzają się relatywnie częściej, stąd liczba patroli SM będzie większa.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *