„WYCIECZKA ZA MIASTO – TAJEMNICE STANISZOWA

Kolejna „Ciekawska sobota” Dwójki I „WYCIECZKA ZA MIASTO – TAJEMNICE STANISZOWA – OKIEM PROFESORA ROBERTA”

Uczniowie, rodzice i nauczyciele „Dwójki” przeżyli 15 października wspaniałą przygodę. Wyruszyliśmy sprzed naszej szkoły w stronę Staniszowa, aby po kilkunastu minutach dotrzeć do Pałacu Staniszów, położonego w południowej części miejscowości.

14642495 356724167996743 8988544737275852481 n

Tutaj pan Robert Sadownik, pomysłodawca wycieczki, przybliżył historię Pałacu – późnobarokowej, dwukondygnacyjnej budowli z końca XVIII wieku, która założona została na planie prostokąta. W połowie XIX wieku do głównego korpusu dobudowano dwa skrzydła otwierające się na wewnętrzny ogród w stylu francuskim, którego zamknięcie stanowi klasycystyczny „Dom Kawalera”, zwieńczony małą wieżą z dzwonnicą i zegarem. Warto dodać, że Pałac Staniszów w lutym 2012 roku został uznany Pomnikiem Historii. Tym samym został włączony do elitarnego grona zabytków o szczególnej wartości historycznej, które stanowią dziedzictwo kulturowe Polski.

Duże wrażenie robi także przypałacowy park w Staniszowie, zaprojektowany przez Petera Josefa Lenne, który (jak się dowiedzieliśmy) jest jednym z pierwszych założeń parkowych w stylu angielskim na Dolnym Śląsku. Różnorodny w swoim ukształtowaniu poprzez liczne grupy skalne, bogaty drzewostan, przepiękne osie widokowe jest przykładem harmonijnego połączenia naturalnych warunków krajobrazowych z niezwykłą wyobraźnią architekta. Profesor Robert zaprezentował najciekawsze elementy parku. Dokonaliśmy pomiaru grubości pnia najstarszych drzew, świetnie się przy tym bawiąc.

Następnie przeszliśmy do Schroniska Młodzieżowego w Staniszowie, które mieści się w budynku dawnej szkoły, wybudowanej w 1908 roku – podobnie jak budynek dzisiejszej „Dwójki”. Tutaj czas miło upłynął nam na zabawach sportowych, harcach na placu zabaw, przeciąganiu liny. Piekliśmy także kiełbaski na ognisku przygotowanym przez zaprzyjaźnionych harcerzy.

Nabraliśmy sił i ruszyliśmy na podbój Góry Witosza (484 m. n.p.m.). Osiągnęliśmy szczyt, zwiedzając po drodze dostępne na trasie małe jaskinie. Nagrodą za wysiłek była możliwość podziwiania wspaniałych widoków na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. Pan Robert opowiedział o Pomniku Otto von Bismarcka, z którego do dnia dzisiejszego przetrwał jedynie fragment cokołu. Po chwili odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną.

Wybierając drogę przez Osiedle Czarne, dziś dzielnicę Jeleniej Góry, szczęśliwie wróciliśmy do centrum miasta. Przygody, niespodzianki, odrobina wiedzy i dobra zabawa – to wszystko stało się faktem podczas kolejnej udanej „Ciekawskiej soboty”. Było super!

Tekst i zdjęcia: Uczestnicy

 

{gallery}szkola/2016/sp2/ciekawska/2{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *