Pasowanie pierwszoklasistów

W Zespole Szkoły Podstawowej Nr 15 i Gimnazjum Nr 5 w Jeleniej Górze – Sobieszowie, odbyła się bardzo ważna dla społeczności szkolnej uroczystość: pasowanie na ucznia pierwszych klas. Zgodnie z długoletnią tradycją szkoły “październik to pora taka, by ucznia zrobić z przedszkolaka”. 13.10.2016 o godz. 9.00, w sali lekcyjnej przy obecności Dyrekcji Szkoły: Zbigniewa Stępnia, Małgorzaty Kruczkowskiej , Miejskiego Radnego Roberta Obaza oraz rodziców, delegacji drugich klas i pań Moniki Stradomskiej, Karoliny Maruszczak – miało miejsce uroczyste pasowanie na ucznia.

DSC01205

Na tę radosną uroczystość najmłodsi uczniowie czekali ponad miesiąc. Na twarzyczkach można było zobaczyć zarówno zaciekawienie, uśmiech jak i przejęcie. Pan Dyrektor serdecznie powitała wszystkich przybyłych gości. Zapewniła, że mimo nowych obowiązków wszystko ułoży się pomyślnie: “Gorąco wierzę, że w murach naszej szkoły będziecie się czuli szczęśliwi i bezpieczni. I tak jak do tej pory na waszych twarzach, każdego dnia będzie widniał uśmiech, a zdobywana wiedza i umiejętności poszerzą wasze horyzonty”. Następnym punktem uroczystości był występ pierwszaków, które zaprezentowały się poprzez recytowane wiersze, tańce oraz piosenki. Po części artystycznej wprowadzono poczet sztandarowy szkoły i po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie przystąpili do uroczystego ślubowania. Następnie każde dziecko zostało pasowane ogromnym ołówkiem na ucznia, otrzymało biret, dyplom oraz tubę pełną słodyczy. Po uroczystości zgromadzeni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice.

O godzinie 13.30 odbyła się uroczystość, w trakcie której uczniowie klas pierwszych gimnazjalnych w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości oraz Grona Pedagogicznego, złożyli uroczyste ślubowanie. Pan Dyrektor, zwrócił uwagę, że po ceremonii ślubowania gimnazjaliści stają się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej, co jest zaszczytem, ale i zobowiązaniem. Ważną częścią tego święta było złożenie przysięgi przez uczniów, którzy ślubowali:

Sumiennie wypełniać obowiązki ucznia.

Zdobywać wiedzę doskonaląc swą osobowość.

Być odpowiedzialnym za swoje słowa i sądy.

Nie splamić honoru szkoły ani klasy.

Najważniejszym punktem uroczystości było pasowanie uczniów, którego dokonał Pan Dyrektor. Uroczystość zakończyła się niespodzianką. Pomysłowi i utalentowani uczniowie z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowali śmieszne scenki i śpiewali piosenki dedykowane nauczycielom. Wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły obdarowani zostali kwiatami.

Życzymy takich myśli i marzeń

które dają się urzeczywistnić,

pięknych i szlachetnych pomysłów,

które podszeptuje serce,

cierpliwości i wytrwałości,

aby służba dzieciom

tym starszym i tym młodszym

zrodziła wiele szlachetnych owoców

– Podniosła atmosfera, oprawa artystyczna, tekst przysięgi, symboliczny moment pasowania na ucznia, nie pozwolą wymazać z pamięci tego wyjątkowego spotkania mówią wzruszone panie nauczycielki.

Foto: TED

{gallery}szkola/2016/sp15/pasowanie{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *