Romantyczna przygoda pielęgniarki Jane

W sobotę (15.10) na scenie teatralnej Hotelu Gołębiewski w Karpaczu publiczność obejrzała farsę w dwóch aktach „Hawaje, czyli przygody siostry Jane” Allana Strattona w reż. Marcina Sławińskiego. Spektakl przywiózł stołeczny Teatr Capitol. Organizatorem była firma EMY.

Wielu polskich czytelników nazwisko Allana Strattona, kanadyjskiego dramaturga i powieściopisarza, chyba najbardziej kojarzy przede wszystkim ze wstrząsającą jak i pełną nadziei książką „Psy” („The Dogs” z 2015). Tym razem jednak jest to napisana w roku 1980 komedia pełna intryg, miłosnych wątków i nieoczekiwanych zwrotów akcji, której tytuł w oryginale brzmi „Nurse Jane Goes to Hawaii”. Prapremiera polska tejże sztuki w tłumaczeniu Joanny Szczerkowskiej miała miejsce 26 kwietnia br. w warszawskim Teatrze Capitol.

ty9mkext

Reżyser Marcin Sławiński ma na swoim koncie pokaźną ilość zrealizowanych w różnych teatrach fars („Szalone nożyczki” Paula Pörtnera, „Mayday” i „Mayday 2″ Raya Cooneya, „Czego nie widać” Michaela Frayna) i komedii („Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry, „Pół żartem pół sercem” Kena Ludwiga, „Bóg. Komedia w jednym akcie” Woody’ego Allena). Sztuki nie skracał, ani jej nie zmieniał, niczego nie dopisywał. Za to pochylił się nad tekstem ze znawstwem i szacunkiem, poddając precyzji, z jaką została napisana.

Spoglądamy na przygody na Hawajach autorka powieści dla kobiet, czyli kultowych romansów Harlequin – Vivien Bliss (w tej roli Daria Widawska). Pisarka romansideł jest związana umową z wydawnictwem na jeszcze jedną powieść. Tylko że brak jej jakoś natchnienia żeby cokolwiek napisać. Za to marzy jej się romantyczny weekend z niezaradnym i niezdarnym Edgarem Chisholmem (Piotr Nowak), którego żona felietonistka Doris (Agnieszka Warchulska) ma właśnie zamiar wyjechać z miasta. Śmiały romans erotyczny komplikuje się, bo Doris ostatecznie postawia pozostać w domu. Pojawiają się kolejni goście: Peter (Alan Andersz), Betty (Barbara Kurzaj), pantoflarz doktor Bill (Bartosz Żukowski), któremu nie powodzi się w życiu, zwłaszcza w seksie, oraz dziennikarka Peggy (Marta Manowska). I tak rozpoczyna się seria komicznych wydarzeń, która staje się inspiracją do nowej powieści Vivien o hawajskich przygodach siostry Jane.

Nie ma co dalej opisywać zdarzeń scenicznych, by widzom zostawić, co najlepsze. Tym bardziej, że następujące po sobie wydarzenia zaczynają być coraz bardziej nieprawdopodobne i śmieszne, że banał z grozą graniczy. I że z zaplanowanych amorów niewiele się udaje zrealizować. Za to mówić można bez końca o aktorach, którzy meandrują w tej konwencji sprawnie. Wartością stały się „lekkość, łatwość, przyjemność” oraz serialowe twarze. Bo ludzie chodzą na nazwiska. Chcą obejrzeć tych, których lubią oglądać w telewizji. A słodkim obiektem pożądania stał się rodzaj flirtu z tabu. Byle w granicach bezpieczeństwa.

Odważna i pewna każdego swojego słowa i ruchu na scenie Daria Widawska stworzyła postać wyrazistą: drapieżną i seksowną. Marta Manowska (na co dzień prowadząca program „Rolnik szuka żony”) kreując Peggy, po raz pierwszy miała okazję szerzej odsłonić swój aktorski talent i indywidualność. Piotr Nowak wykazał się fenomenalną zręcznością aktorską, a stworzony przez niego Edgar to sympatyczny i zakompleksiony fajtłapa. Agnieszka Warchulska jako Doris po raz kolejny wykazała się aktorską klasą, dowiodła, że i w farsie znakomicie się odnajduje. Pastelowa i zaborcza jednocześnie, trochę bojaźliwa i dbająca o małżeńską reputację. Na osobną uwagę zasługuje Bartosz Żukowski jako pierdoła Bill. Jego talent komediowy znany był widzom wcześniej w roli Waldusia z sitcomu Polsat „Świat według Kiepskich”. To postać panująca w przedstawieniu nad całością zdarzeń w sposób fachowy i nieudolny jednocześnie.

Wszystkie siedem postaci to ludzie z krwi i kości, postawieni w nieprawdopodobnych sytuacjach, tracą głowę, ujawniając w krytycznych momentach swoje wady i słabostki. Wszystko jednak, jak to w farsie dobrze się kończy.

 

{gallery}ckn/2016/m2{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *