Nagrody za wybitne osiągnięcia

VII Święto Województwa Dolnośląskiego już za nami. Jego najważniejsze wydarzenie, czyli uroczysta sesja Sejmiku Dolnośląskiego, odbyło się w sobotę 15.10.2016 w sali koncertowej im. Stefana Strahla w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Podczas spotkania wręczono tytuły, odznaczenia i medale za działania na rzecz naszego regionu. Wręczał je marszałek Cezary Przybylski w towarzystwie przewodniczącego Pawła Wróblewskiego, który prowadził uroczystą galę.

DSC 3767

Za krzewienie kultury na Dolnym Śląsku i wieloletnią pracę na rzecz naszej Małej Ojczyzny tytuł Obywatela Honorowego Dolnego Śląska – CIVI HONORARIO – przyznano dwóm profesorom: Janowi Miodkowi i Krzysztofowi Szwagrzykowi, a Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia Izabeli Skrybant – Dziewiątkowskiej oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Promocji Dolnego Śląska.

Złote Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” trafiły do rąk sopranistki Jolanty Żmurko–Kurzak, wojewódzkiego konserwatora zabytków Barbary Nowak–Obelindy, kierownika Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu Grzegorza Grajewskiego oraz burmistrza Olszyny Lubańskiej Leszka Leśko i radnego, prezesa Stowarzyszenia Greków „Delta” w Polsce, założyciela zespołu „Orfeusz” – Nikolaosa Rusketosa. Srebrną Odznaką wyróżniono prezesa Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Kazimierza Kopaniarza. Natomiast za szczególne osiągnięcia dla regionu Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego otrzymali Ewa Michnik, Bogdan Fijałkowski i Aureliusz Mikłaszewski.

– My, Dolnoślązacy, jesteśmy bardzo tolerancyjni i otwarci na wiele kultur i poglądów – podkreślił Cezary Przybylski podczas swojego wystąpienia.

Wzruszenia nie krył też profesor Miodek, językoznawca znany w całej Polsce z emitowanego od ponad 20 lat przez telewizję publiczną programu „Ojczyzna Polszczyzna”.

– Te dwa Śląski się w moim żywocie pięknie dopełniają. Na Górnym się urodziłem, a na Dolnym mieszkam już 53 – lata – oświadczył sympatyczny naukowiec.

 

{gallery}artykuly/2016/sejmik{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *