Wołyń – makabryczna historia wielu istnień ludzkich

W piątek 7.10.2016 na ekranach większości polskich kin zagościł historyczny film Wojtka Smarzowskiego „Wołyń”. Od pierwszych dni projekcji cieszy się on bardzo dużą popularnością, zarówno wśród młodszego, jak i starszego pokolenia Polaków. Widzowie w ciszy i w skupieniu przeżywają tragiczne wydarzenia na Wołyniu obejmujące okres od 1939 do 1944 roku. Pięć burzliwych lat, których kulminacją była rzeź dokonana na ludności polskiej w imię Wolnej Ukrainy.

DSC 9683

We wtorek 12.10.2016, w ramach coraz bardziej popularnego wśród społeczności szkolnej Kina an Temat, wstrząsającą historię pięknej Polki Zosi z wzajemnością bezgranicznie zakochanej w Ukraińcu Petro mieli okazję poznać uczniowie dwóch szkół średnich, z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze oraz z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach.

Przed seansem w mroczną atmosferę tamtych burzliwych czasów wprowadził młodzież specjalny gość wtorkowego wydarzenia Iwo Łaborewicz, historyk z Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze. Po krótkiej prelekcji uczestnicy spotkania otrzymali za zadanie wyrażenie swojej opinii, co do łatwości dbania o świadomość i pamięć historyczną u młodych Polaków. Udzielając odpowiedzi na konkretnie postawione pytanie głosowali za pomocą biało – czerwonych kartek wypowiadając się w ten sposób aktywnie w tym temacie. Postronnemu obserwatorowi wynik mógłby się wydać trochę zaskakujący, gdyż jak to widać na zdjęciach, zdania młodych ludzi były bardzo podzielone.

Podczas filmu panowała kompletna cisza. Przedstawione obrazy bardzo mocno przemówiły do młodych widzów, ich uczuć i emocji. W zadumie, w smutku i niejednokrotnie bardzo poruszeni opuszczali oni po seansie salę kinową.

– Ten film jest interesujący, ale bardzo ciężki. Odradziłabym go osobom wrażliwym, bo ja sama nie przespałam po nim nocy – następnego dnia w szkole oświadczyła Justyna.

– Bardzo smutna historia miłosna. Wstrząsające sceny. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Gdyby nie szkoła, to pewnie sama bym się nie zdecydowała na takie wyjście. Często podczas projekcji zamykałam oczy, bo nie mogłam patrzeć na to, co się działo. Zdecydowanie odradzam osobom wrażliwym. Cieszę się jednak, że obejrzałam ten film. To przecież nasza historia, a przeszłość własnego narodu powinno się znać – stwierdziła Karolina.

Chłopcy z Ekonoma ekranizację Smarzowskiego podsumowali krótko – makabryczny, ale interesujący. Na nudę nie można narzekać.

Sama końcówka filmu rozczarowała niejednego widza i pozostawiła pewien niedosyt. Jednak spełniła swoje zadanie. Pobudziła młodych ludzi do myślenia oraz ożywionej dyskusji i to nie tylko w klasie podczas lekcji.

Kto jeszcze nie widział filmu, a chciałby wyrobić sobie na jego temat własne zdanie, może obejrzeć go do czwartku 20.10.2016 w kinie Helios. Warto, śledząc losy głównych bohaterów, samemu zastanowić się nad tym, do czego mogą prowadzić silne ruchy nacjonalistyczne i w jak dramatyczny sposób diametralnie zmienić ludzkie życie będąc głównym powodem wielu niewyobrażalnych tragedii ludzkich.


{galleria}szkola/2016/wolyn{/galleria}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *