Dzień Białej Laski „Wychodzimy z cienia”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, które to święto oficjalnie przypada na 15 października, w hotelu Fenix w Jeleniej Górze, w piątek 7.10.2016 Polski Związek Niewidomych zorganizował uroczyste spotkanie swoich członków oraz sympatyków jeleniogórskiego koła.

Uroczystość, podczas które już po raz szesnasty podsumowano miniony rok działalności, odbywała się pod hasłem „Wychodzimy z cienia”. Taki też temat miała wystawa zdjęć zaprezentowanych podczas spotkania.

DSC 0721

– Celem wystawy jest pokazanie, że osoby niepełnosprawne wzrokowo za pomocą przyrządów dostosowanych do ich dysfunkcji mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie, czyli pracować, spełniać się zawodowo i poświęcać się swojemu hobby – oświadczyła Iwona Tymiuk, Prezes Polskiego Związku Niewidomych w Jeleniej Górze.

Po oficjalnej części, przed dosyć licznie zebranymi gośćmi, około 50 osób, wystąpił Leszek Kopeć – laureat wielu konkursów piosenki studenckiej i turystycznej.

W uroczystości uczestniczył również Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

– To mocne, ważne i bardzo fajne środowisko Staramy się pomagać, jak możemy, ale nie wszystko możemy. Pani Rehlis, była radna, wciągnęła mnie w te problemy, To była świetna działalność: współpracująca, wspierająca się nawzajem – podkreślił prezydent.

Jelenia Góra, pod względem architektonicznym, nie jest dostosowana dla potrzeb osób niedowidzących i niewidomych i dlatego mają oni duże problemy w przemieszczaniu się, szczególnie w niektórych zakątkach miasta.

– Jest wiele przejść dla pieszych, które nie mają udźwiękowienia, nie mają wypustek i nie są oznakowane pierwsze i ostatnie schodki. A co do pomocy? W naszym mieście jest ciężko, żeby zdobyć jakiekolwiek środki i dzięki nim móc cokolwiek zorganizować dla członków naszego stowarzyszenia – wyznała Iwona Tymiuk.

Więcej informacji w w wypowiedzi Iwony Tymiuk

 

{gallery}artykuly/2016/bialelaski{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *