Akcja „Ratujmy Wzrok Dzieciom”

Miasto Kowary bierze udział w programie profilaktyki i korekcji wzroku „Ratujmy Wzrok Dzieciom”, którego inicjatorem jest JZO sp. z o.o. – producent soczewek okularowych. Jest to wyjątkowy w skali kraju program, bo gwarantuje kompleksową pomoc – od diagnozy okulistycznej, po zaopatrzenie w okulary korekcyjne.

oczy dziecka

W roku szkolnym 2013/2014 Miasto Kowary zainicjowało badania dzieci z klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjum. Uczniów badał bezpłatnie lekarz okulista z NZOZ Przychodnia Rodzinna CITO-MED, która jest Partnerem programu „Ratujmy Wzrok Dzieciom”.

Po badaniach wszyscy uczniowie z wadami wzroku otrzymali recepty opatrzone pieczątką „Ratujmy Wzrok Dzieciom”. Z taką receptą rodzice zgłaszali się do zakładu usług optycznych Jana Burnosa w Kowarach – Partnera programu „Ratujmy Wzrok Dzieciom”, gdzie dzieci dostawały bezpłatnie wysokiej jakości soczewki korekcyjne produkcji JZO sp. z o.o. Darmowa jest także usługa montażu soczewek do opraw, wykonywana przez optyka.

Dzieciom w najtrudniejszej sytuacji materialnej, jeleniogórski Rotary – Club, na podstawie pisma ze szkoły potwierdzającego sytuację dziecka, refundował oprawy okularowe.

Coroczne badania (prowadzone od 2003 r.) dają dużą wiedzę na temat rodzaju wad wzroku i schorzeń oczu u dzieci, a co najważniejsze, pozwalają zapobiegać pogłębieniu niezdiagnozowanych wcześniej wad wzroku i chorób oczu. Program pełni też funkcję edukacyjną, niejednokrotnie to pierwsza forma kontaktu dzieci z lekarzem okulistą i optykiem. Pozwala więc nie tylko zobrazować skalę problemu, ale także zdefiniować powiązania między występowaniem określonych wad wzroku a różnymi czynnikami ryzyka występującymi w wieku szkolnym.

Organizatorzy: JZO sp. z o.o., Miasto Kowary, Przychodnia Cito Med w Kowarach, Rotary Club Jelenia Góra , Zakład optyczny Jana Burnosa w Kowarach.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *