Hartowanie Miecza Japońskiego na Zamku Chojnik

W sobotę (1.10.2016 ) na Zamku Chojnik w Sobieszowie, miłośnicy białej broni mieli okazję uczestniczyć w pokazach: Hartowania Miecza Japońskiego (hartowania głowni) w wykonaniu licencjonowanego kowala Cesarstwa Japonii Hiroshi Kojima, którego rodzina wykonuje białą broń od XIV. Trzeba dodać, że żywo interesuje się historią Polski. Na znak szacunku dla polskich żołnierzy nosi czapkę żołnierza kampanii wrześniowej .

DSC00442

Pokaz Kucia Shurikenów przez Ereza Shpitzer z Izraela. Jakub Zamęcki zademonstrował na czym polega szlif miecza japońskiego.Wysłuchano prelekcji Michała Czerniaka na temat: Zbroja Japońska i jej Histroria oraz Groty Strzał Japońskich przez Krzysztofa Białkiewicza. Przeprowadzono konkurs dla dzieci i licytację min. krótkiego miecza samurajskiego. Dochód z licytacji przeznaczono na akcję “Zerwijmy łańcuchy”.

– Wykonuje miecze według tysiącletniej tradycji. Zajmuję się tym ponad 40 lat. W Japonii jest wielki szacunek do pierwotnej japońskiej rudy i tradycyjnego wykonywania mieczy i zabronione jest używania nowoczesnych metali,stopów. Elementem japońskiej natury jest nadawanie magicznych cech martwym przedmiotom mówi się, że miecz samuraja posiada duszę. Dziś miecz nie jest już bronią używaną na polach bitew, ale miecznicy są szanowani w Japonii, wynika to też z szacunku do samego miecza. Najważniejszym jest miecz KUSANAGI-NO TSURUGI znajduje się w Cesarskiej Kolekcji, ale nikt nie może go zobaczyć mówi Hiroshi Kojima.

– Joanna Lamparska zaproponowała panu Hiroshi zwiedzenia zamku i on tu przyjechał. Pokrążył po zamku i poprosił o zostawienie go samego, po 2- 3 godzinach spytał się, czy może tu hartować miecze? Powiedział, że jest tu wyjątkowo magiczne miejsce, które ma potężną energię.Dlatego zorganizowaliśmy ten pokaz mówi Jędrzej Ciosański Kasztelan Zamku Chojnik.

Foto i tekst: TED

 

{gallery}artykuly/2016/miecz{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *