Wolność Wyboru dla wszystkich Kobiet!

Ciało kobiety, mądrość kobiety! Ciało kobiety wolność kobiety! Nie jesteśmy za aborcją, jestem za wyborem! – skandowały w dniu dzisiejszym na Placu Ratuszowym oburzone proponowanym zaostrzeniem przez rząd przepisów aborcyjnych jeleniogórzanki.

DSC 9617

– Jestem mile zaskoczona tak dużym odzewem na naszą ogólnopolską akcję. Jeszcze 6 dni temu rozmawiałam z koleżanką, że będziemy szczęśliwe jak będzie 20-30 osób. Dzisiaj są tutaj tłumy – zaakcentowała Agnieszka Grzęda, organizatorka wydarzenia w Jeleniej Górze.

W poniedziałek 3.10.2016 w centrum miasta o godz. 10.00 zebrały się dosłownie setki ubranych na czarno osób, żeby solidarnie zamanifestować w obronie praw kobiet. Zaangażowanym paniom towarzyszyli wspierający ich mężczyźni, którzy aprobują przekaz „czarnego protestu”.

– Uważam, że to nie rząd, ale nasze żony siostry i matki powinny samodzielnie podejmować decyzje. To przecież one, a nie podpisujący lekką ręką ustawy będą wychowywać chore, upośledzone, czy niechciane dzieci, jeżeli zdecydują się na świadome macierzyństwo – stwierdził Piotr K, mężczyzna w średnim wieku.

– Jelenia Góra zawsze była na uboczu wszystkich akcji, a dzisiaj jest inaczej. Jestem dumna, że jestem jeleniogórzanką i mogę być właśnie tutaj w tak licznym gronie. Wydaje mi się, że projekt utknie w tzw. „zamrażarce” i nie wejdzie w życie. – Chociaż wydaje mi się, że gdybyśmy dzisiaj nie wyszły, nie pokazały naszego sprzeciwu – mogłoby się stać inaczej – wyznała Katarzyna S, jedna z uczestniczek protestu.

Wydarzenia z parlamentu w całej Polsce zmotywowały kobiety w różnym wieku do przeciwstawienia się próbie zaostrzenia zapisów ustawy.

– Ten projekt jest nie do przyjęcia i postanowiłam prostować, nie w Warszawie, a tu – w Jeleniej Górze, gdyż jestem posłem z tego miasta. Proponowana ustawa przewiduje za przerywanie ciąży także karę więzienia, nawet i w skrajnych przypadkach, czemu ja – kobieta i matka – mówię zdecydowane NIE – wyznała Zofia Czernow, która wsparła swoim głosem wszystkie obecne na placu kobiety.

Nie każdy z obecnych popierał jednak zdeterminowane powstałą sytuacją panie. Jeden ze starszych mężczyzn próbował zasygnalizować, że jest zdecydowanie przeciwny „czarnemu protestowi”.

– W Izraelu walczy się o każde życie, a nie zabija – argumentował z pełnym przekonaniem.

Do godz. 18:00 organizatorzy zbierają podpisy pod specjalną petycją do rządu oraz posłanki Marzeny Machałek, pod którą również podpisała się już Posłanka na Sejm RP Zofia Czernow.

– Nie zgadzamy się, żeby ktoś za nas podejmował decyzje. To nasze ciało! – jak widać te słowa Agnieszki Grzędy są wyznacznikiem postępowania dla wielu kobiet w Polsce, nie tylko protestujących dzisiaj jeleniogórzanek.


{youtube}zluFP1gQikM{/youtube}

 

{gallery}policja/2016/czarnyprotest{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *