Miłośnicy lotnictwa i modelarstwa czyli „Święto Latawca”

Od wielu już lat w naszym kraju na początku października aerokluby regionalne organizują w weekendy cieszące się dużym zainteresowaniem imprezę pod nazwą „Święto Latawca”. W promieniach słońca pogodnej jesiennej aury właśnie tym wydarzeniem pożegnało minione lato Euroregionalne Centrum Modelarskie w Jeżowie Sudeckim. Impreza odbyła się w sobotę 1.10.2016 na Górze Szybowcowej. Zawody latawcowe w klasie latawce płaskie i latawce skrzynkowe odbywały się w dwóch grupach wiekowych do 13 lat oraz powyżej 13 lat. Ocenie podlegało wykonanie latawca oraz jego lot. Jeszcze przed rozpoczęciem zawodów wszyscy miłośnicy lotnictwa oraz niecodziennych akrobacji powietrznych mogli podziwiać pokazy modeli zdalnie sterowanych oraz prezentację BALLOON EXPEDITION.

DSC 8307

Warto przypomnieć, że historia latawca sięga około 200 lat przed naszą erą. Jego ojczyzną są Chiny, skąd przywędrował za sprawą kupców i marynarzy, także do Europy. Latawce robiono tam z bambusa, papieru i jedwabiu. W Polsce są znane od czasu najazdu Tatarów w XIII wieku i do dziś cieszą się dużą popularnością. Zachwycają się nimi przede wszystkim dzieci, które pełnymi uwielbienia oczyma śledzą ich malownicze kolory w powietrzu.

“Święto Latawca” to przede wszystkim popularyzacja modelarstwa i zawodów latawcowych, rozwój umiejętności manualnych, konstruktorskich oraz plastycznych dzieci i młodzieży. Wykonane samodzielnie wielobarwne potwory, smoki, ptaki czy fantazyjne konfiguracje pobudzają wyobraźnię i przenoszą w baśniowy świat szybując z wdziękiem po niebie.

 

{gallery}artykuly/2016/latawce{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *