Prezydent Jeleniej Góry i Ivo Rosetti – burmistrz włoskiego miasta Cervi podpisali umowę

Kazimierz Żurawski, prezydent Jeleniej Góry i Ivo Rosetti – burmistrz włoskiego miasta Cervi podpisali umowę o współpracy obu miejscowości. Wyróżniono w tym dokumencie kilka obszarów szczególnie ścisłego współdziałania, w tym turystyka i sport, zarządzanie gospodarką miejską oraz kultura i sztuka.

Wszystko to odbywało się… 2 kwietnia 1976 r.!

Foto en.wikipedia.orgFoto en.wikipedia.org

Była to jedna z pierwszych umów polskiego miasta z samorządem miasta Zachodu. Nikt nie myślał wtedy zresztą kategoriami samorządu w Polsce, to przecież zdarzyło się dużo później. 8 października 1999 r. odnowiono tę umowę, wówczas podpisali ją prezydent Józef Kusiak i burmistrz Massimo Medri. Wtedy skonkretyzowano niektóre zapisy, umówiono się m.in. na uczestnictwo w imprezach, które dla obu miast są szczególnie ważne, w tym we Włoszech „Zaślubiny z Morzem” i „Święto Wniebowstąpienia”, w Polsce – „Wrzesień Jeleniogórski” i „Wiosna Cieplicka”.

Dla dziesiątków Jeleniogórzan Cervi stało się nie tylko ważnym punktem na mapie i nie tylko nazwą jednej z ulic w Cieplicach (na zasadach wzajemności Włosi wykonali podobny gest w naszą stronę u siebie). Ważny jest maj – „Maggio in Fiore”, to znaczy impreza w Cervi, w trakcie której powstają dziesiątki klombów, w tym od 20 lat jeden z nich budują od początku Jeleniogórzanie, pracownicy MPGK i Szkoły Przyrodniczo-Usługowej.

Jubileusz 40-lecia współpracy uświetnili swoim koncertem w Cervi uczniowie Publicznego Katolickiego Gimnazjum w Jeleniej Górze, oba miasta realizują wspólne projekty w ramach programu „Europa dla Obywateli”, odbyły się kilkukrotne wspólne praktyki młodzieżowe uczniów Instytutu Hotelarskiego IPSSAR w Cervi i Centrum Kształcenia Ustawicznego, młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej w Jeleniej Górze miała okazję odwiedzić Cervi, itp., itd.

Szczególnie zasłużony dla tej współpracy kolejny burmistrz miasta, Roberto Zoffoli został obdarzony tytułem „Honorowy Obywatel Jeleniej Góry”.

W tym roku planowano – ze względu na jubileusz – przyjazd sporej delegacji z Cervi. Niestety, trzęsienie ziemi w kilku włoskich miastach spowodowały, że programy wyjazdów zagranicznych musiały zostać zrewidowane, burmistrz Cervi nie może przyjechać do Jeleniej Góry. Niemniej w dniu 3 września br. o godz. 10.30 w Cieplicach, na skwerze nieopodal Hotelu „Cieplice” przy ul. Cervi odbędzie się odsłonięcie jelenia – symbolu z tarcz herbowych obu miast (w herbie Cervi także widnieje jeleń). Odsłonięcia dokona Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry i Enrico Delorenzi, przewodniczący Rady Miejskiej w Cervi.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *