Kolejny zakup dzieł w Muzeum Karkonoskim

Okazją do zorganizowania wystawy „Pejzaż karkonoski” jest kolejny już zakup dzieł dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego. W ramach realizowania projektu „ Uzupełnienie kolekcji malarstwa pejzażowego artystów tworzących w Karkonoszach na przestrzeni 2 poł. XIX w. i 1 poł. XX w.” poszerzyliśmy zbiory o 11 obrazów.

muzeum  0006

Wsparcie na zakup dzieł malarskich z zakresu pejzażu karkonoskiego sprawił, że w naszym Muzeum mamy jedną z największych i najpełniej reprezentowanych kolekcji malarstwa pejzażu karkonoskiego, zarówno pod względem przedstawianych motywów, jak i autorów dzieł. Nowo nabyte obrazy po raz pierwszy będą eksponowane. Dzieła te są nierozerwalnie związane z życiem kulturalnym i artystycznym w Karkonoszach. Wśród nowo zakupionych obrazów jest praca Elizabeth Morgenstern – żony wielkiego malarza C.E. Morgenstern (1847-1928), jest to prawdopodobnie jedyny znany jej obraz. Są też dzieła samego Morgensterna, co jest dla nas bardzo istotne, ponieważ obrazy tego artysty niezwykle rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym. Wśród nowo zakupionych obrazów są również m. in. dzieła takich artystów jak: Walther Klemm (1883-1957), Gertrud Staats (1859 – 1938), Friedrich Iwan (1887-1967), Hans Dressler (1869-1943).

Wystawa szeroko prezentuje temat pejzażu karkonoskiego. Opowieść o tym gatunku malarstwa rozpoczynamy od najstarszych w zbiorach grafik z końca XVIII w., które przyczyniły się do rozwoju malarstwa pejzażowego, a kończymy obrazami powstałymi już w połowie XX wieku.

Wystawa czynna od 5 sierpnia do 4 września. Serdecznie zapraszamy!

 

{gallery}muzeum_karkonoskie/2016/pejzaz{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *