Ostatni dzwonek w tym roku i…

Żegnaj szkoło! Po 10 miesiącach nauki, kartkówek i sprawdzianów już w dniu wczorajszym uczniowie usłyszeli ostatni dzwonek. W piątek 24.06.2016, podczas uroczystych apeli najlepsi, a w swoich klasach wszyscy pozostali uczniowie, odbierali świadectwa z rąk wychowawców. Dla wielu młodych ludzi już sam biało – czerwony pasek na cenzurce był największą nagrodą.

Inni z dumą i oglądali otrzymane książki, puchary, medale i dyplomy. Miłym gestem i zarazem ukłonem w kierunku rodziców były listy gratulacyjne, które przeważnie wręczali dyrektorzy szkoły. Uczniowie ze swojej strony nie szczędzili nauczycielom ciepłych słów, kwiatów, a nierzadko także i uścisków.

DSC 3845

 

Tak jak we wszystkich innych polskich placówkach, młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych w Jeleniej Górze z zadowoleniem przyjęła rozpoczynające się ferie.

– Wreszcie na bok pójdą wszystkie podręczniki i będzie można sobie dłużej pospać. Podczas wakacji nuda nie grozi. Gdy leje zawsze można sięgnąć po komórkę, czy zasiąść przed komputerem – śmiali się uczniowie.

Teraz przed uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych ponad dwa miesiące upragnionego wypoczynku. Na wakacje cieszą się wszystkie dzieci, także i te, które całe lato spędzą w mieście. Starsza młodzież często właśnie w lipcu i w sierpniu podejmuje pracę, żeby mieć własne parę groszy na wakacyjne atrakcje.

– My umiemy liczyć. Zarobiony pieniądz bardziej się ceni, bo widać, ile trudu kosztuje każda złotówka – żartowali w piątkowe przedpołudnie rozbawieni ekonomiści.

A co dalej będzie z polską szkołą? Niektórzy, rodzice i nauczyciele, z pewnym niepokojem patrzą w przyszłość. Nie jest tajemnicą, że w wielu regionach, także i w naszym, brak jest pieniędzy na szkolnictwo. W marcu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie oświaty. Jakie będą zmiany? O tym tak naprawdę dowiemy się dopiero 1 września, gdy zadzwoni pierwszy dzwonek. Na pewno znikną tzw. godziny karciane (nazwa zwyczajowa podchodzi od nazwy ustawy Karta Nauczyciela) , czyli czas, jaki nauczyciele nieodpłatnie poświęcają na zajęcia pozalekcyjne. Środowisko nauczycieli obawia się jednak, że zamiast mniej pracy pedagodzy będą mieć jej więcej, bo od następnego roku szkolnego to dyrektor będzie decydował, ile godzin zajęć ma przeprowadzić dany nauczyciel. Inne obawy mają samorządy. One już teraz przestrzegają, że w niektórych szkołach likwidacja godzin karcianych może zdecydowanie zmniejszyć ilość zajęć pozalekcyjnych.

Jedno jest pewne. Zgodnie z decyzją Sejmu od nowego roku szkolnego nie będzie obowiązkowego sprawdzianu dla szóstoklasistów. Tegoroczni szóstoklasiści byli ostatnim rocznikiem, który do niego przystąpił. W to miejsce Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępniać gimnazjom testy diagnostyczne, z których każda szkoła będzie mogła dobrowolnie korzystać przeprowadzając wstępne diagnozy wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających naukę w I klasie.

Dzisiaj jednak był czas na radość z powodu szczerego uśmiechu dziecka, które z dumą pokazywało zadowolonym rodzicom uzyskaną promocję do następnej klasy.


{gallery}szkola/2016/ekonom/zakonczenieroku{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *