Muzyczne czytanie tekstu: HANNO REITSCH, KOCHAMY CIĘ!/NIENAWIDZIMY CIĘ!

hanna plakat25 czerwca o godzinie 18:00 Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze zaprasza na Górę Szybowcową na wydarzenia poprzedzające muzyczne czytanie tekstu: HANNO REITSCH, KOCHAMY CIĘ!/NIENAWIDZIMY CIĘ! autorstwa i w reżyserii Zuzanny Bućko i Szymona Bogacza – twórców od kilku lat związanych z Jelenią Górą.

Czytanie odbędzie się o godzinie 20:00 w hangarze na Górze Szybowcowej, a wydarzeniami poprzedzającymi czytanie będą:

– o 18:00 w hangarze na Górze Szybowcowej odbędzie się spotkanie z Panem STANISŁAWEM BŁASIAKIEM, emerytowanym pilotem PLL LOT, pilotem szybowcowym i samolotowym, zdobywcą złotej odznaki szybowcowej z trzema diamentami, instruktorem lotniczym I klasy oraz współautorem książki (wraz z Tadeuszem Kaczmarkiem) pt. „Lotnictwo Kotliny Jeleniogórskiej”. Pan Stanisław Błasiak wprowadzi widzów w historię jeleniogórskiego lotnictwa (przed i powojenną), a także opowie kim była (lub nie była) Hanna Reitsch.

– o 19:00 PARATEATR KORKONTOI (czyli grupa przewodników sudeckich i regionalistów) zaprasza na SNY O LATANIU, CZYLI SUDECKIE OPOWIEŚCI OCZYWISTE I TE MNIEJ (wydarzenie plenerowe na szczycie Góry Szybowcowej – zbiórka przed hangarem lotniczym).

– o 20:00 w hangarze lotniczym aktorzy Teatru Norwida wraz z kompozytorem Waldkiem Maszyńskim rozpoczną czytanie o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci naszego miasta. Czytanie nie bez powodu odbywa się hangarze – to właśnie tam rozpoczęła się lotnicza historia Hanny Reitsch.

Bilety na czytanie do kupienia w kasie Teatru lub online: http://bit.ly/28PDnsX

Informacja dla wszystkich niezmotoryzowanych miłośników/przeciwników Hanny Reitsch! W sobotę 25 czerwca Teatr zapewnia transport na Górę Szybowcową autobusem MZK:

– wyjazd spod Teatru o godz. 17:20 oraz drugi kurs o godz. 19:20

– powrót z Góry Szybowcowej o godz. 22:00

A oto kilka słów o czytanym tekście:

Hanna Reitsch – jeleniogórzanka, genialny pilot-oblatywacz (patrz: pilotka-oblatywaczka), wielokrotna rekordzistka, nazistka, kobieta, patriotka, polska antybohaterka, niemiecka bohaterka.

„Hanno Reitsch kochamy Cię!/nienawidzimy Cię!” – tytuł kontrowersyjny dla współczesnych mieszkańców Jeleniej Góry; barwny musical w kolorach faszystowsko – komunistyczno – science fiction; historia powrotu Hanny Reitsch do powojennej Jeleniej Góry; historia, która nigdy się nie wydarzyła; odwieczna walka dobra ze złem, gdzie dobro okazuje się złem, a zło dobrem oraz, a może przede wszystkim – prawdziwy lot w kosmos!

Czy geniusz usprawiedliwia wiarę w tyranię? Czy można wybaczyć (niezbyt wiarygodny) brak świadomości? Przecież dziś lecąc samolotem na wakacje powinniśmy być wdzięczni Hannie Reitsch. To m.in. dzięki niej faszystowskie Niemcy doskonaliły swoje osiągnięcia w dziedzinie lotnictwa, a współczesne lotnictwo (i nie tylko) wciąż czerpie z tego garściami. Wojna niszczyła, ale i tworzyła. Napędzała takich ludzi jak Hanna do zdobywania nowych osiągnięć, bicia rekordów, szukania granic swoich możliwości. A więc czy jej pasję należy potępić? Czy potrafimy spojrzeć na wojnę oczami tej genialnej pilotki, dla której jedyną szansą rozwoju była wojna i pasja, w którą prawdziwie wierzyła?

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *