O nowych zagrożeniach na konferencji

DSC 5287O samorządach, ich stabilizacji, sytuacji finansowej oraz o konkretnych zagrożeniach dla samorządności i niezależności samorządów ze strony rządu mówiła podczas konferencji prasowej, w środę 16.06.2016, Poseł na Sejm RP Zofia Czernow.

– Wszelkie działania, które powodują, że pozbawia się samorządy pewnych środków finansowych i destabilizuje ich pracę, są nieprzemyślane – podkreślała pani poseł.

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, dokładnie w ciągu 48 godzin, bez konsultacji, około 4.00 nad ranem, doszło do zmiany ustawy o samodzielności leczniczej. Szpitale otrzymały dodatkowe obowiązki lecznicze, które trudne są do zrealizowania. W sytuacji, gdy szpital nie będzie w stanie pokryć swoich strat, to powiaty będą miały obowiązek pokryć te straty, a jeżeli tego nie zrobią, to będą musiały postawić szpital w stan likwidacji. Zdaniem posłanki niesłusznie, ustawa daje samorządom możliwość kontraktowania działalności leczniczej. Biedniejsze samorządy nie będą więc w stanie korzystać z dodatkowych usług. Najbardziej zagrożone są te szpitale, które generują straty, a więc świadczą szerokie usługi na rzecz ludności.

– System Oświaty jest obecnie kompletnie niestabilny. Nadal nie wiadomo, co będzie z gimnazjami. A społeczeństwo już powinno coś na ten temat wiedzieć – oświadczyła Zofia Czernow.

Podczas ostatniego posiedzenia wprowadzono również dodatkową ustawę o systemie oświaty. Jej celem było zniesienie sprawdzianu klas szóstych i umożliwienie zmian mających ułatwić odwołania maturzystom. PiS w swoich poprawkach wprowadziło ograniczenie kompetencji samorządowych umacniając pozycję kuratora, kosztem samorządów, w wyborze dyrektorów placówek szkolnych. Zdaniem posłanki takie ograniczenia kompetencji dla samorządów, gdy nie idą za tym konkretne pieniądze, wymagają przeanalizowania i głębszej dyskusji.

Niepokoi również przygotowywana nowa ustawa dotycząca tzw. prawa wodnego. Wielu hodowców ryb będzie musiało zacząć wnosić znaczne opłaty, którym nie będzie w stanie podołać. Np. dla stawów milickich oznaczałoby to bankructwo w bardzo krótkim czasie.

Zmiany grożą również uzdrowiskom. Mogą spowodować zamknięcie wielu z nich. Na dzień dzisiejszy wszystkie są zobowiązane do przygotowania nowych operatów środowiskowych.

Skąd takie propozycje i „pomysły nowatorskie”? Są one związane z brakiem pieniędzy w budżecie. PiS szuka rozwiązań. Jak twierdzi pani poseł, brak bowiem niestety funduszy na realizację złożonych społeczeństwu przez rząd konkretnych obietnic.

Więcej informacji z przebiegu konferencji w materiale audio.

 

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *