Bezrobocie w Jeleniej Górze… 5,1% wciąż się utrzymuje

kobieta inzynierWskaźnik bezrobocia w Jeleniej Górze sięgnął 5,1% i ta tendencja wciąż się utrzymuje. W praktyce oznacza to, że poza szczególnymi przypadkami (specyficzne wykształcenie, lub brak wykształcenia w ogóle) nie ma większych problemów ze znalezieniem pracy, aczkolwiek to nie znaczy, że każdy zainteresowany będzie miał pracę w pełni go satysfakcjonującą, zarówno co do charakteru, jak i wysokości poborów.

Według stanu na 31. maja br. bez pracy w Jeleniej Górze pozostawało 1.685 osób (w powiecie – 2.365). W żadnej spośród dziewięciu gmin Powiatu liczba bezrobotnych nie była większa niż 500 (w Piechowicach 175, w Janowicach Wielkich – 187, najwyższa w Mysłakowicach – 430).

Wskaźnik bezrobocia w Polsce wynosi 9,5%, w wojewódzkie dolnośląskim – 8,5 %, w powiecie jeleniogórskim jest ponaddwukrotnie wyższy niż w mieście – 12,5%.

Poza Karpaczem i Szklarską Porębą (w obu tych miejscowościach bezrobocie w maju było wyższe, niż w grudniu, co można próbować przypisać wpływowi zimowego sezonu turystycznego) we wszystkich pozostałych miejscowościach powiatu wskaźnik bezrobocia obniża się, powoli, ale stale.

Nie wszystkie trendy są jednak optymistyczne. Utrwala się zjawisko, że ktoś, kto nie znalazł pracy w miarę szybko, ten trwa w bezrobociu i przywyka do tego. W Jeleniej Górze w grupie bezrobotnych odnotowano 290 osób (17,2%) którzy nie mają pracy dłużej, niż dwa lata, w powiecie ten wskaźnik jest jeszcze wyższy (750 osób i 31.7%). To wyjątkowo niepokojące, oznacza bowiem, że ludzie rośnie liczebność grupy ludzi, którym pozostawanie bez pracy nie przeszkadza.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *