Śląskie Szkło Barokowe

Lokalizacja: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze – Matejki 28, 58-500 Jelenia Góra, Polska
Data: Czerwiec 10, 2016 15:00 – Lipiec 31, 2016 17:00

Muzeum Karkonoskie zaprasza na wystawę

Śląskie Szkło Barokowe

Szlifowane i rytowane szkła z okresu baroku wytwarzane w Kotlinie Jeleniogórskiej należą bez wątpienia do najpiękniejszych wyrobów rzemiosła artystycznego, jakie kiedykolwiek wyprodukowano na Śląsku. Rozwój techniki w drugiej połowie XVII wieku doprowadził do rozkwitu produkcji i zdobienia szkła, tym samym śląskie szkła stały się znane na całym świecie. Duża różnorodność form i motywów: przedstawienia miast i krajobrazów, herby, emblematy, tematyka religijna, sceny militarne i alegoryczne, przedstawienia rzemiosła i handlu aż po erotykę sprawiały, że szkła te znajdowały wielu nabywców w całej Europie. Wystawę warto zobaczyć nie tylko ze względu na znaczenie gospodarcze szkła dla Śląska, ale szczególnie ze względu na walory estetyczne tych wyrobów. Na wspólnie zorganizowanych wystawach czasowych swoje zbiory prezentują Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz Muzeum Śląskie w Goerlitz. Muzeum Karkonoskie jest polskim muzeum specjalizującym się w europejskiej sztuce szklarskiej. Posiada ponad 100 barokowych szkieł ze Śląska, w tym liczne prace Christiana Gottfrieda Schneidera. Zbiory Muzeum Śląskiego w Goerlitz obejmują 70 szkieł,  między innymi wczesne prace z okresu ok. roku 1700. Wraz z wystawą zostanie wydany wspólny katalog zbiorów obu muzeów.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 czerwca o godzinie 15:00.

UWAGA!!!
Dla mieszkańców Szklarskiej Poręby zainteresowanych udziałem w otwarciu wystawy 10 czerwca o godz. 15.00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze istnieje możliwość bezpłatnego transportu ( wyjazd do Muzeum Karkonoskiego i powrót do Szklarskiej Poręby) wyjazd 10 czerwca 2016 r.
14.00 – spod Hotelu Karkonosze
14.05 – PKS

Uwaga !!!
Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia i więcej informacji : Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, tel. 75 7173614, sekretariat@mok.szklarskaporeba.pl

Plakat do pobrania [1.69 MB]

szklarskaporeba.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *