Konkurs recytatorski w Gimnazjum nr 1

Dnia 28 kwietnia 2016 roku w Gimnazjum numer 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jeleniej Górze odbył się XI Międzyszkolny konkurs recytatorski z języka niemieckiego objęty patronatem Pani Aleksandry Tęczy, wicedyrektor szkoły, germanistki.

WP 20160428 023

Konkurs ten jest adresowany do uczniów z klas I – III jeleniogórskich i okolicznych gimnazjów. Ma on celu rozwijanie zdolności recytatorskich uczniów, upowszechnianie poezji krajów niemieckojęzycznych, szerzenie zainteresowania nauką języka niemieckiego wśród uczniów i doskonalenie jego znajomości, jak również wyszukiwanie młodych talentów oraz kształtowanie umiejętności współzawodnictwa. Znajomość języka niemieckiego umożliwia szerokie spektrum jego wykorzystania, jak np. podjęcie pracy w krajach niemieckiego obszaru językowego, współpracę z niemieckimi firmami na terenie Polski.

Jest on przydatny w kontaktach politycznych, gospodarczych, kulturalnych Polski z Niemcami, Austrią i Szwajcarią. Posługując się swobodnie językiem naszych sąsiadów można poznać kulturę i literaturę krajów niemieckiego obszaru językowego ale również dziedzictwo kulturowe naszej Kotliny. Językiem niemieckim posługuje się prawie 20% mieszkańców Unii Europejskiej. W tegorocznej edycji konkursu, zorganizowanego przez nauczycielki języka niemieckiego p. Aleksandrę Złotnicka i p. Martę Gołębiowską wzięli udział liczni uczniowie gimnazjów. Poziom konkursu był bardzo wyrównany i wszyscy uczestnicy popisali się pięknymi umiejętnościami językowymi i recytatorskimi. Jury oceniało dobór repertuaru, interpretację wiersza, poprawność językową oraz oprawę artystyczną (podkład muzyczny, strój, dekoracje, itp).

Pierwsze miejsce zajął uczeń Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Pankracego w Jeleniej Górze – Kamil Pawełkiewicz, na drugim miejscu uplasowała się uczennica Gimnazjum numer 1 im. Tadeusza Kościuszki Luka Bakker, trzecie miejsce zajęła natomiast Natalia Janczyszyn, uczennica gimnazjum przy ZSO nr 1 im. Stefana Żeromskiego. Spośród uczestników wyróżnieni zostali uczniowie Marcel Dawidowicz, Marlena Pająk i Natalia Zamorska (kolejność alfabetyczna).

Laureaci i wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe Należy podkreślić również rolę nauczycieli przygotowujących dzieci do udziału w konkursie recytatorskim. Gratulujemy uczniom wyróżnionym w tegorocznym konkursie! Wszystkim zaś uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za trud przygotowania i zapraszamy do udziału w kolejnych jego odsłonach.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *